Kiedy zabrać się za odchudzanie?

Podjęcie decyzji o odchudzaniu powinno być gruntownie przemyślane. Nie postanawiajmy przejść na dietę ot tak, tylko dlatego, że mamy taki chwilowy kaprys. Bardzo często nieprzyłożenie się do zmiany swych dotychczasowych nawyków żywieniowych skutkuje ogólnym zniechęceniem się oraz słabymi rezultatami, bądź co gorsze często występującym efektem jojo. Rozpoczynacie procesu spalania zgromadzonej z nadmiarem tkanki tłuszczowej musi być idealnie zaplanowane. Poniżej kilka wskazówek na temat tego, kiedy warto zabrać się za poprawę swej sylwetki.

Nie ma sensu przechodzenie na dietę przed ważnymi wydarzeniami w naszym życiu, takimi jak przykładowo ślub, chrzciny dziecka czy zmiana pracy. Wprawdzie z reguły okoliczności te wywołują w głównych zainteresowanych stres, który sprawia, że chudniemy samoistnie, ale mimo wszystko głodzenie się czy katowanie organizmu drastycznymi i osłabiającymi metodami na chudnięcie jedynie wywoła w nas zmęczenie a nie spodziewane skutki w postaci atrakcyjnego wyglądu. W takich momentach na pierwszym miejscu stawiamy coś ważniejsze, więc budowani wartościowego jadłospisu i poświęcanie wolnego czasu na ćwiczenia fizyczne schodzą na drugi plan. Uświadommy sobie, że nasz sukces w dziedzinie odchudzania zależy od uwagi, jaką poświęcimy samym sobie. Jeśli więc cokolwiek innego będzie w dużym stopniu zaprzątało nam głowę, nic dobrego nie wskóramy. Silny stres oraz pełna ograniczeń dieta mogą spowodować ważne problemy zdrowotne, omdlenia, dekoncentrację i gorsze wyniki w pracy czy nauce. Spasujmy więc chwilowo, przekładając termin startu z odchudzaniem na inny czas.

Równie ważne jest także dokładne przemyślenie kwestii zrzucania zbędnych kilogramów. Mianowicie chodzi tu o uzmysłowienie sobie, po co tak naprawdę zamierzamy schudnąć. Niekiedy ludzie grubsi, w tym coraz częściej nawet przedstawicielki płci pięknej, o silnym poczuciu własnej wartości dobrze czują się w swojej skórze i sami dla siebie raczej nie chcą nic zmieniać. Często odchudzanie to poświęcenie dla drugiego partnera, krok robiony w wyniku sugestii znajomych czy rodziny. Nie jest to jednak wystarczający bodziec do tego, aby rezultaty były zadowalające. O wiele lepsze będzie odchudzanie wywołane naszą indywidualną potrzebą. To nasze ciało, więc to my powinniśmy czuć, że to właśnie ten moment, kiedy swym złym nawykom żywieniowym warto powiedzieć konsekwentne „NIE”. Bez uświadomienia sobie, że mamy problem z otyłością, nie osiągniemy rewelacji.

Kiedy natomiast poczujemy w sobie determinację do zmian w dotychczasowym wizerunku, dobrze byłoby poinformować o naszej decyzji również swych najbliższych a z pewnością lokatorów z nami zamieszkujących. Oczekujmy od rodziny wsparcia i wystosujmy im jasny przekaz, żeby pomagali w walce ze zbędnymi kilogramami, a nie ją nam utrudniali. Niech potraktują naszą chęć metamorfozy poważnie i zrozumieją, że w naszym towarzystwie nie jest wskazane obżarstwo, błogie lenistwo czy regularne zamawianie fast foodów. Szczególnie ważne jest to przy próbach odchudzania osób bardziej otyłych, których nadwaga jest nie tylko kwestią estetyczną, ale już problemem zdrowotnym. Nadmiernie gromadzonej tkanki tłuszczowej nie wolno bagatelizować zwłaszcza w starszym wieku, kiedy to nasz organizm pracuje mniej wydajnie. Nie trudno wówczas o rozmaite dolegliwości takie jak miażdżyca, cukrzyca czy kłopoty ze stawami.

W zaawansowanych stadiach otyłości nie ma sensu eksperymentowanie z odchudzaniem się. Podobnie, gdy wiemy, że nadwaga jest głównym winowajcą szwankującej kondycji zdrowotnej. Wtedy to nie jest dobrym wariantem poddawanie się katorżniczym dietom czy jedzenie niesprawdzonych specyfików mających rzekomo cudownie wpłynąć na naszą figurę. Osoby grube, przyzwyczajone do dostarczania organizmowi dziennie prawdziwych bomb kalorycznych oraz cierpiące na różnorodne choroby, powinny udać się do lekarza na badania kontrolne, a następnie wraz z wynikami zjawić u dietetyka, który ustali specjalnie dla nich konkretny jadłospis, planowany krok po kroku z uwzględnieniem wszelkich przypadłości odchudzającego się.

Zdjęcia

Załączniki

dobrafigura.com.pl © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.